صدا دادن گردن: درمان و علت

a

چه چیزی باعث صدا دادن گردن می شود؟ صدا دادن گردن عمدتا امری طبیعی است، اما می تواند نشانه آرتروز باشد که معمولا با استراحت، دارو و تمرین های مخصوص گردن بهبود می یابد.

زمانیکه مفاصل در شرایط خوبی هستند، صداهایی نظیر تق تق، قریچ یا ترق ترق را خواهند داشت. این نوع صداها به خصوص در گردن بسیار قابل توجه اند. معمولا انواع گردن درد وجود دارد. حال اگر گردن شما این صداها را دارد، اما با دردی همراه نیست، احتمالا بی ضرر است، اما در صورتیکه با گردن درد همراه بود به پزشک خود مراجعه کنید.  

آیا صدای قرچ قروچ گردن، طبیعی است؟


 

صدای قرچ قروچ گردن از نظر پزشکی کریپتوس، یعنی شنیدن یا حس کردن صداهایی  نظیر تق تق، قریچ یا ترق ترق در پوست یا مفاصل، نامیده می شود. کریپتوس نشان دهنده تجمع هوایی است که در فضای فشرده ای در مفصل یا  بافت زیر پوستی محصور شده است.

زمانی که تاندون یا عضله روی سطح استخوانی سر می خورد، باعث ایجاد صدایی نظیر صدای ترکیدن بادکنک می شود. در گردن این مورد زمانی رخ می دهد که مفاصل با چرخاندن گردن، سر می خوردند. این امری طبیعی است. اگر صدای  قرچ قروچ گردن با درد همراه بود، با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت وجود مشکلاتی غیر طبیعی، تشخیصی صورت گیرد.  این می تواند نشانه وجود آسیب دیدگی در رباط ها و یا برخی از غضروف های شل شده، باشد. بیماران دیگری که به التهاب تاندون و یا بورسیت مبتلا هستند نیز تجربه صداهایی نظیر قرچ قروچ گردن را داشته اند، اما اگر صدای قرچ قروچ یا ساییده شدن ناهنجارتر بود، ممکن است نشانه تغییراتی باشد که به دلیل آرتروز یا استئوآرتریت یا دیسک گردن در مفاصل ایجاد شده است. 

علائم و نشانه ها


 

• کاهش دامنه حرکتی: گردن و سر میتوانند انعطاف پذیری طبیعی خود را از دست بدهند، به خصوص زمانیکه سعی می کنید با گوش خود شانه ها را لمس کنید (فلکشن یا خم شدن جانبی) یا زمانیکه سعی می کنید آنها را به پشت شانه ها حرکت دهید (چرخش). 

•    سردرد: درد در قسمت پشت سر یا گردن که به سمت شقیقه و پیشانی نیز سرایت می کند.

•    درد عضلانی و حساسیت به لمس: زمانیکه لمس کردن و ایجاد فشار بر عضلات گردنی باعث درد آن می شود.

•    بی حسی یا سوزن سوزن شدن بازو: این مورد در نتیجه ‹فشرده شدن اعصاب› یا اسپوندیلوز گردن که به ترتیب به دلیل اسپاسم  طولانی مدت عضلات گردن و افزایش سن ایجاد می شوند، می باشد.

•    ایجاد سفتی یا وجود توده "سخت" نیز می توانند در محل اسپاسم عضلانی محسوس باشند.

•    قرمزی پوست:  گاها در پوست اطراف گره در عضله و بیشتر از ان پس از دوش آب داغ، ایجاد می شود.  

علل


 

گردن از هفت استخوان گردنی به نام ‹مهره› تشکیل شده که توسط عضلات، رباط ها و تاندون ها پشتیبانی می شوند. این مهره ها باعث حرکت گردن شده و تکیه گاهی برای سر و گردن هستند و برای ما این امکان را ایجاد می کنند که سر خود را بدون فشار خم کنیم، بچرخانیم، و حرکت دهیم. با این وجود، فشار مداوم میتواند باعث صدای قرچ قروچ گردن در زمان چرخیدن ان شود. به طور کلی، این امر ضرری ندارد، اما در صورتیکه این صدا با درد همراه بود، باید به دنبال مشاوره های پزشکی بود

کاویتاسیون

مایع  حجیمی (مایع سینوویال) در اطراف هر یک از هفت مفصل گردن که باعث روان شدن و در نهایت  تسهیل حرکت آنها می شود. این مایع از گاز کربن دی اکسید و  نیتروژن تشکیل شده و باعث ایجاد حباب هایی می شود. حرکت مفاصل گردن می تواند فشار وارده بر این حباب ها را افزایش دهد و در نهایت باعث صدای ترق تروق و ترکیدن این حباب ها شود. این فرایند، که کاویتاسیون نامیده می شود، شبیه به صدای تق تق شنیده می شود و دلیل اصلی صدای گردن است.  

رباط ها

رباط ها، مفصل یعنی جاییکه دو یا چند استخوان به هم متصل می شوند، را پشتیبانی می کنند و امکان حرکت مفصل را ایجاد می کند.استخوان ها ممکن است دچار بیرون زدگی شوند که در زمانی که رباط ها به هم چسبیده اند و با حرکت گردن ناگهان آزاد می شوند، بوجود می آید. زمانیکه به دلیل بیرون زدگی استخوانی، لغزش رباطی به وجود می آید، صدای تق تق گردن ایجاد می شود.     

مشکل مفصلی

بیماریهایی نظیر پوکی استخوان و آرتروزممکن است به دلیل سخت شدن مفاصل ایجاد شوند. این مشکلات به تغییرات دژنراتیو استخوانی در ناحیه گردن منجر شده و باعث ایجاد صدا در زمان حرکت گردن می شود. آرتروز گردن (که اسپوندیلوز گردن نیز نامیده می شود) ناشی از کهولت سن است. پس از ۵۰ سالگی،  دیسک های اسفنجی موجود بین مهره های گردن، تحلیل رفته و توانایی خود برای ایجاد بالشتکی طبیعی بین استخوان  ها را از دست می دهند. همانطور که مهره های گردن و رباط های آنها ضخیم تر می شوند، آنها به فضای بین استخوانی ورود می کنند و باعث کوچک تر شدن آن فضا می شوند. این شرایط می تواند باعث سفتی و درد گردن شود و حتی در افراد مسن تر باعث ایجاد صدا در گردن شود. اسپوندیلوز گردن همچنین می تواند ناشی از حالت نامناسب بدن (پوسچر بدن) باشد.
آسیب دیدگی گردن ممکن است در افراد خاصی که فعالیت های شدید انجام می دهند مانند ورزشکاران و ژیمناستیک کاران، رخ دهد. مفصل گردنی آسیب دیده فشار بیشتری را متحمل می شود و با حرکاتی خاص صدای تق تق بیشتری در گردن ایجاد می شود.

درمان


زمانیکه عوارض جانبی حادی نظیر گردن درد، سکته مغزی و آرتروز (استئوآرتریت) رخ می دهد، شما به مراقبت پزشکی نیاز خواهید داشت. تا زمانیکه مراقبت های پزشکی مناسب را دریافت نکرده اید،  گردن خود را ثابت و بی حرکت نگه دارید و از حرکات ناگهانی بپرهیزید

ممکن است تمرین های ورزشی به شما برای رفع علائم آرتروز گردن کمک کند، اما توصیه می شود که پیش از شروع این برنامه ورزشی ، با پزشک خود مشورت کنید.

تمرینات نیمه چرخشی

تمرینات نیمه چرخشی برای درمان صدای گردن موثر هستند و شامل حرکت گردن در دو سطح می شود. در ابتدا سر و گردن خود را در وضعیت طبیعی قرار داده و به روبرو نگاه کنید. سپس سر خود را به آرامی به پشت بچرخانید، به شکلی که چشم های شما به سمت سقف باشد. به مدت ۲ تا ۳ ثانیه در این حالت بمانید. اینک سر خود را به آرامی به جلو بچرخانید، به شکلی که چانه شما قفسه سینه را لمس کند و چشم های شما به سمت زمین باشد. سپس به مدت ۲ تا ۳ ثانیه در این حالت بمانید و به موقعیت طبیعی برگردید. این توالی تمرینات را ۵ تا ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

در حالت طبیعی قرار گیرید، سپس با آوردن گوش ها به سمت شانه اما نه تا حدی که آن را لمس کند، سر خود را به آرامی به چپ بچرخانید. به مدت ۲ تا ۳ ثانیه در این حالت بمانید. سپس به حالت طبیعی برگشته و سر خود را به آرامی به سمت راست بچرخانید. این حرکات را ۵ تا ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

111

چرخش

تمرینات چرخشی گردن شامل دو حرکت می شود. اولین تمرین با صاف نگه داشتن سر و نگاه به روبرو آغاز می شود. سر خود را به آرامی به چپ بچرخانید، به شکلی که چانه شما روی  شانه سمت چپ  آویزان باشد. به مدت ۱ ثانیه در این حالت بمانید و سپس در حالت طبیعی قرار گیرید. اینک. سر خود را به آرامی به سمت دیگر بچرخانید، ۱ ثانیه مکث کنید و اجازه دهید چانه روی شانه آویزان باشد. این توالی حرکتی را ۲ تا ۳ مرتبه تکرار کنید. تمرین دوم با انداختن سر بر روی شانه راست و سپس چرخش آرام آن به دور گردن در جهت عقربه های ساعت، انجام می شود.   

2222

مقاومت

تمریات مقاومتی به تقویت عضلات گردن کمک می کند. تمریت را با قرار گرفتن در وضعیت طبیعی آغاز کنید. کف دست را به پیشانی فشار دهید. از عضلات گردن استفاده کنید، به آرامی سر خود را به جلو فشار دهید و با نیروی دست خود در برابر آن مقاومت کنید. به مدت ۵ پانیه در این حالت بمانید. اینک با دست خود به پشت سر فشار وارد کنید. به آرامی سر خود را به پشت فشار دهید و همزمان با آن با نیروی دست های خود در برابر آن فشار مقاومت کنید. به مدت ۵ ثانیه در این حالت بمانید. اینک با دست چپ به سمت چپ سر فشار وارد کنید و با نیروی سر در مقابل آن فشار مقاومت کنید. همین حرکت را برای سمت راست نیز انجام دهید. 

333

هشدار

این تمرینات را با دقت انجام دهید و فشار بیش از حد وارد نکنید زیرا می تواند باعث آسیب دیدگی شود. در صورتیکه این تمرینات باعث افزایش درد یا ناراحتی شما می شود، از انجام آن بپرهیزید. در صورتیکه درد شما همواره ادامه داشت، با پزشک خود در این خصوص مشورت کنید.

عوارض


 

صدای تق تق گردن می تواند عوارضی به همراه داشته باشد از جمله:

•    گردن درد:  صدای تق تق گردن می تواند پس از مدتی قابلیت حرکتی گردن را کاهش دهد. این مشکل به دلیل تحلیل رفتن و ساییدگی غضروف اطراف مهره ها می باشد که در نهایت منجر به تغییرات دژنراتیوی آرتروز می شود. با افزایش فشار وارده بر اعصاب، این می تواند به التهاب و درد گردن نیز منجر شود.

•    آرتروز: صداهای ممتد گردن باعث وارد شدن فشار قابل توجهی به مفاصل گردن شده و منجر به کشیدگی بیش از حد رباط ها می شود. این می تواند به عدم حرکت منجر شود، زیرا این حالت باعث تشکیل پل های استخوانی در بین مهره ها می شود، آنهم در زمانیکه بدن تلاش می کند مفصل را ثابت نگه دارد. به هر حال، این روند طبیعی نیست و می تواند به ثبات مفصلی دائم و غیر قابل برگشت منجر شود که این عارضه آرتروز می نامند.

•    سکته مغزی: مطالعات نشان داده اند که سکته مغزی در افراد زیر ۶۰ سال ممکن است به دلیل صداهای تق تق ممتد گردن باشد. صداهای ممتد گردن میتواند باعث آسیب دیدگی رگ های خونی گردن یا شریان های گردن شود. ایجاد این پارگی ها در شریان ها می تواند به خونریزی یا تشکیل شدن لخته خون منجر شود که میتوانند وارد مغز شوند. لخته های خون میتوانند مانع جریان خون شده و رسیدن اکسیژن به مغز را دچار اختلال می کنند. این نوع سکته مغزی که به دلیل  صداهای تق تق ممتد گردن ایجاد می شود، خفیف بوده و باعث یک حمله ایسکمی گذرا می شود، اما می تواند کشنده هم باشد. علائم معمول سکته مغزی عبارتند از سرگیجه، احساس گیجی، ضعف یک طرف از بدن، تاری دید، اختلال در صحبت کردن، و سردرد شدید. در زمان وجود این علائم به فوریت های پزشکی نیاز است.     به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است