گردن درد: درمان،علت و علائم

neck-pain-woman

یکی از شایع ترین شکایات بیماران درد گردن است. عضلات گردن شما ممکن است هنگامی که با حالت غیر صحیح پشت کامپیوتر نشسته اید یا روی میز کار خود خم شده اید ، دچار گرفتگی یاکشیدگی شوند. ابتلا به آرتروز نیز از دلایل شایع درد گردن است. در موارد کمی درد گردن به مشکلات جدی تری از جمله دیسک گردن مربوط می شود.در صورتی که درد از ناحیه ی دیسک بود باید برای درمان دیسک گردن به پزشک مراجعه نمایید.گاهی ممکن است عوارض گردن درد را به همراه داشته باشید .در صورتی که گردن درد شما با علائم دیگری مانند بی حسی یا ضعف در دست ها و بازو ها یا احساس درد شدید و تیرکشنده در شانه و بازو همراه است لازم است فورا برای رفع گردن درد خود به پزشک مراجعه کنید.

علائم و نشانه ها


 • شدید شدن درد گردن بعد از ثابت نگه داشتن گردن در یک حالت برای مدت طولانی( مانند رانندگی یا کار با کامپیوتر)
 • خشکی و گرفتگی عضلات گردن
 • کاهش دامنه حرکتی گردن
 • سر درد

چه زمان به پزشک مراجعه کنم؟


در صورتی که با انجام درمان های خانگی و استراحت درد گردن بهبود نیافت لازم است به پزشک مراجعه کنید. در نظر داشته باشید که اگر گردن درد شدید است و خصوصا اگر درد ناشی از حادثه و وارد شدن ضربه به گردن( مانند تصادفات و افتادن از ارتفاع) است باید فورا به پزشک مراجعه کنید. به طور کلی در صورتی که یکی از شرایط زیر را دارید لازم است حتما به پزشک مراجعه کنید:

 • گردن درد شدید است
 • درد گردن برای چند روز است که ادامه دارد و بهبود نیافته
 • درد گردن به دست ها و بازو ها نیز منتشر می شود
 • گردن درد با سر درد، خواب رفتن و سوزن سوزن شدن دست ها و ضعف دست ها همراه است.

علت ها و دلایل


گردن یکی از اعضای منعطف بدن است که دامنه حرکتی وسیعی دارد و وزن سر را نیز تحمل می کند بنابراین این عضو در معرض آسیب ها و بیماری های زیادی قرار دارد که موچب درد می شوند از جمله:

 • گشیدگی عضلات گردن : استفاده بیش از حد از گردن در حرکات تکراری و مداوم،مانند اینکه ساعت ها جلوی کامپیوتر خود خم شده باشید، مطالعه در رختخواب می تواند باعث کشیدگی عضلات گردن شود
 • تحلیل رفتن و فرسایش مفاصل گردن : دقیقا مانند سایر مفاصل در بدن ، مفاصل گردن نیز با بالا رفتن سن کم کم فرسایش می یابند . آرتروز مفاصل باعث می شود که غضروف بین مفصلی تحلیل برود. سپس بدن شروع به تشکیل زائده های استخوانی در اطراف مهره ها می کند که این زوائد استخوانی حرکت مفصل را تحت تاثیر قرار می دهند و موجب درد می شوند.
 • فشار به ریشه های عصبی موجود در گردن: بیرون زدگی دیسک یا تشکیل خارهای استخوانی در اطراف مهره های گردنی می تواند باعث فشار به شاخه های عصبی در گردن شود.
 • آسیب ها و تصادفات: تصادفات رانندگی و خصوصا تصادفاتی که در آن ماشین ها از عقب و جلو با هم برخورد شدید می کنند معمولا باعث آسیب شلاقی گردن و کشیدگی و پارگی لیگامنت های گردن می شود. آسیب شلاقی گردن زمانی ایجاد می شود که سر با سرعت زیاد و به طور ناگهانی به عقب یا جلو پرتاب شود و باعث آسیب به بافت های نرم گردن شود.
 • ابتلا به برخی بیماری ها: بیماری هایی مانند روماتیسم ، مننژیت یا سرطان می توانند باعث درد گردن شوند

آزمایش‌ها و تشخیص


پزشک حساسیت، کرختی و ضعف عضلانی را هنگام معاینه فیزیکی بررسی می‌کند و از شما می‌خواهد تا سرتان را تا جایی که می‌توانید به جلو، عقب و چپ و راست ببرید.

آزمایش‌های تصویربرداری

پزشک در برخی موارد جهت درک بهتر علت درد گردن دستور انجام آزمایش‌های تصویربرداری می‌دهد. در زیر به چند نمونه از این آزمایش‌ها اشاره می‌کنیم:

 • رادیوگرافی. در عکس‌های رادیوگرافی ناحیه‌هایی از گردن مشخص می‌شوند که در آنها اعصاب یا نخاع توسط خارهای استخوانی یا دیسک بیرون زده تحت فشار قرار دارد.
 • سی. تی. اسکن. در این روش تصویرهای گرفته شده توسط پرتوهای ایکس (رادیوگرافی) از زوایای مختلف با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا تصاویر جامعی از سطح مقطع ساختارهای درونی گردن به دست آید.
 • ام. آر. آی. در این روش از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی قوی برای به دست آوردن تصاویر بسیار جامع از استخوان‌ها و بافت‌های نرم، از جمله نخاع و اعصاب نخاع، استفاده می‌شود.

بااین وجود، عکس‌های رادیوگرافی یا ام. آر. آی بسیاری از بیماران حاکی از مشکلات ساختاری گردن است، حال آن که خود این افراد دچار هیچ یک از علائم خاص این عارضه نیستند. بنابراین تشخیص این که آیا علت اصلی بروز علائم به آنچه در تصاویر مشخص است برمی‌گردد یا خیر، دشوار است.

سایر تست ها

 • تست نوار عصب و عضله: اگر پزشک احتمال دهد که علت گردن درد به تحت فشار بودن عصب مربوط می‌شود، الکترومیوگرافی (نوار عصب و عضله یا EMG) را تجویز خواهد کرد. در این آزمایش، سوزن‌های بسیار باریکی برای تعیین چگونگی عملکرد اعصاب مورد نظر از راه پوست وارد عضله می‌شوند.

 

 • آزمایش‌های خون. گاهی به کمک آزمایش‌های خون به وجود التهاب یا عارضه‌هایی عفونی پی برده می‌شود که می‌توانند علت گردن درد باشند.

راه‌ها و روش‌های درمان


در صورتی که درد گردن خفیف باشد در اکثر موارد ظرف دو تا سه هفته به درمان های خانگی جواب می دهد و بهبود پیدا می کند. در صورتی که گردن درد ادامه پیدا کرد یا شدید تر باشد  پزشک یکی از روش های درمانی زیر را به کار می گیرد:

دارودرمانی: پزشک برای کنترل درد داروهای مسکن تجویز می کند. همچنین برای کاهش درد پزشک داروهای شل کننده عضلات را تجویز می کند.

توصیه در مورددرمان خانگی و مراقبت از گردن: حتی در صورتی که پزشک برای گردن درد شما دارو تجویز کرده باشد معمولا برای مراقبت از گردن در خانه توصیه های زیر را به شما می کند:
گذاشتن کمپرس سرد یا گرم : از کمپرس گرم برای مدت زمان ۱۵ تا ۲۰ دقیقه هر دو تا ۳ ساعت یکبار استفاده کنید. در یک نوبت همراه با کمپرس گرم ، دوش آب گرم بگیرید. برای گذاشتن کمپرس سرد نیز باید کمپرس سرد را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه هر دو تا سه ساعت یکبار روی گردن بگذارید.

حرکت دادن گردن با احنیاط : شما میتوانید هر زمان که آمادگی آن را دارید و درد گردن به شما اجازه می دهد به انجام فعالیت های روزانه بازگردید. حرکت دادن گردن کمک می کند تا عضلات گردن ضعیف نشوند.

از انجام فعالیت هایی مانند بلند کردن اجسام سنگین و ورزش هایی که به گردن فشار می آورند خودداری کنید

 برای حفظ انعطاف و قدرت عضلات گردن و همچنین کاهش گردن درد هر روز حرکات کششی و تقویتی گردن را انجام دهید

از انجام فعالیت هایی مانند نشستن طولانی مدت پشت کامپیوتر یا میز کار که موجب تشدید درد گردن می شوند خودداری کنید.

به آرامی گردن خود را ماساژ دهید تا به جریان خون در گردن کمک کنید و در صورتی که ماساژ دادن قسمت آسیب دیده گردن موجب درد می شود ماساژ را متوقف کنید. استفاده از پماد های ضد درد در هنگام ماساز می تواند به کاهش درد گردن و افزایش جریان خون کمک کند

فیزیوتراپی: فیزیوتراپ می تواند به شما نحوه صحیح قرار گیری گردن و ورزش گردن را آموزش دهد. فیزیوتراپیست همچنین از ورزش های تقویت عضلات گردن برای درمان استفاده می کند. سایر روش های درمانی فیزیوتراپی عبارتند از سرما و گرما درمانی، الکتروتراپی و دیگر روش ها برای کاهش درد و جلوگیری از تکرار مجدد درد گردن

 الکتروتراپی: در روش الکتروتراپی با دستگاه TENS پد های مخصوصی روی پوست شما در نزدیکی محل درد گردن قرار داده می شود و سپس پالس های الکتریکی برای تسکین درد به ناحیه دردناک فرستاده می شود

 کشش ستون فقرات با تراکشن: در روش تراکشن از وزنه هایی برای کشش دادن مهره های گردنی استفاده می شود. این روش درمانی حتما باید تحت نظر متخصص انجام شود . این درمان می تواند خصوصا در تسکین دردهایی که به علت تحریکشاخه های عصبی در گردن ایجاد شده موثر باشد.

بی حرکت گردن موقتی گردن با گردنبند طبی : استفاده از یک گردنبند طبی می تواند به کاهش درد گردن کمک کند و باعث کاهش دادن فشار وارد شده به گردن شود اما در نظر داشته باشید که استفاده از گردنبند طبی باید محدود باشد و استفاده از گردن بند طبی برای بیش از سه ساعت در روز و برای بیش از دو هفته ی تواند موجب ضعیف شدن گردن و بدتر شدن شرایط شود. گردنبند های طبی دو نوع هستند :

گردنبند های طبی سخت که از پلاستیک ساخته شده و سر گردن را کاملا بی حرکت می کند. این گردنبند ها معمولا بعد از جراحی یا آسیب شدید گردن استفاده می شوند

گردنبند های نرم که از الیاف و فوم و کش ساخته می شوند . با وجود بستن این نوع گردنبند می توان تا حدودی سر و گردن را تکان داد. این گردبند ها گاهی بعد از آسیب های چزئی به گردن مورد استفاده قرار می گیرند و استفاده از آن به چند ساعت در روز محدود می شود.

ماساژ: انجام ماساژ آهسته و ملایم روی گردن می تواند به افزایش جریان خون و کاهش درد کمک کند

ورزش و حرکات اصلاحی: ورزش گردن درد به حفظ انعطاف و قدرت عضلانی گردن کمک می کند. در اینجا چند ورزش مناسب برای گردن درد را مرور می کنیم:

در حدود شست سانتی متر از گوشه دیوار فاصله بگیرید و پاها را در کنار هم قرار دهید. ساعد های خود را روی دیوار قرار دهید به طوری که ارتفاع آن زیر شانه باشد.

vg

ستون فقرات خود را به دیوار تکیه دهید . سر را به سمت عقب بگیرید تا جایی که پشت سر شما دیوار را لمش کند. چانه خود را به سمت پایین نگه دارید.

mk

بر روی شکم بخوابید و زیر پیشانی خود یک حوله بگذارید. به آرامی پیشانی خود را چند ساتی متر از زمین فاصله بدهید و بالاببرید و این حالت را ۱۰ ثانیه نگه دارید. ورزش گردن درد به حفظ انعطاف و قدرت عضلانی گردن کمک می کند.

تزریق استروئید: پزشک ممکن است برای تسکین درد در نزدیکی شاخه های عصبی داروی کورتیکاستروئید تزریق کند یا دارو را در مفاصل فاست گردنی یا در عضلات گردن تزریق کند . همراه با کورتیکاستروئید داروهای بی حس کننده مانند لیدوکائین نیز در گردن تزریق می شود.

کرایوتراپی: در روش کرایوتراپی یا سرما درمانی از اعمال سرمای شدید موضعی برای کاهش تحریک عصبی استفاده می شود. سرما درمانی به روش های مختلفی انجام می شود از جمله کیسه های مخصوص کرایوتراپی، اسپری، ماساژ با یخ یا استخر آب سرد

لیزرتراپی:در این روش که باعث تسکین درد گردن می شود دستگاه لیزر برای سه ثانیه روی مناطق آسیسب دیده گردن قرار داده می شود . دستگاه لیزر امواج نوری را به بدن می فرستد. این امواج از پوست عبور می کنند و توسط سلول های درونی جذب می شوند. لیزر درمانی از طریق به کار انداختن روند طبیعی بدن برای بازسازی و بهبود به درمان درد گردن کمک می کند.

جراحی: معمولا به ندرت برای درمان گردن درد از روش جراحی استفاده می شود. انجام جراحی ممکن است به منظور برداشتن فشار بر روی شاخه های عصبی گردن انجام شود.

پیشگیری


بهترین راه برای پیشگیری از گردن درد جلوگیری از آسیب رسیدن به گردن است. به عنوان مثال در حین انجام ورزش و خصوصا ورزش های مخاطره آمیز برای کاهش خطر آسیب دیدگی می توان از پوشش و گارد مخصوص گردن استفاده کرد و لازم است شخص به طور منظم تمرینات تقویت عضلات گردن را انجام دهد.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است